“Zemberek” show (Sept 8-22), “Ethics in Artistic Practice” workshop (Sept 15)

zemberek-afis
Click for the project blog.
 
ZEMBEREK SERGİSİ
EYLÜL AYINDA NAZIM HİKMET KÜLTÜR MERKEZİ’NDE

Açıkalan Sanat Kolektifi (ASK)’nin düzenlediği “Zemberek” başlıklı sergi ve atölyeler dizisi, 8-22 Eylül tarihleri arasında Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde.

Zemberek, sistemin diğer parçalarını harekete geçiren temel itkidir. Tıpkı kişinin içinde yaşadığımız sistemin devamını sağlayışı, onu yeniden üretmesi, ama bozulma başladığında sistemi yeniden düzenleyerek, değiştirmesi gibi.

Buradan hareketle “Zemberek” adını alan sergide; iktidar mekanizmasının yarattığı kimlik tanımları, kültürel şiddet ve görsel hafıza gibi kavramlar, bireylerin tanıklıkları üzerinden sorunsallaştırılıyor. Kentin kaotik yapısı içinde; toplumu, kamusal alanı ve sanatı farklı tanımlamalarla okuyan Zemberek Sergisi, toplumsal hareketlerin, iktidar yapısının “eleştirilemez” gücüne karşı ürettiği söylem ve eylemlere yeni bir bakış açısı sunuyor.

Yakın geçmişte tanık olduğumuz siyasal, politik ve kültürel süreçlere eleştiriler üretilen Zemberek Sergisi’nde; Arzu Yayıntaş, Beksultan Oğuz, Betül Akzambaklar, Burhan Yılmaz, Cüneyt Çelik, Evrim Kavcar, Hangar Sanat Oluşumu (Atilla İlkyaz, Cebrail Ötgün, Cezmi Orhan), Hazal Aksoy, İnsel İnal, Mahal, Nazım Serhat Fırat, Neriman Polat, Özge Ünlütürk, Seçkin Tercan, Seher Uysal, Selin Kocagöncü, Tuğçe Kızılağıl, Yusuf Murat Şen’in çalışmaları yer alıyor.

Sergi süresince; İşlevdışı Atölye, Geri Dönüşüm Atölyesi, Solucan Kompostu Atölyesi, Pankartların Dili Atölyesi ve Sanatsal Pratikte Etik Atölyesi gerçekleşiyor.

Tarih: 8-22 Eylül 2013
Açılış: 7 Eylül, Cumartesi saat: 18.00
Kadıköy Nazım Hikmet kültür Merkezi
İletişim: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Ali Suavi Sk. 7, Bahariye İstanbul
Tel: 216 4142229
acikalansanatkolektifi@gmail.com

http://zembereksanatetkinligi.blogspot.com/


ATÖLYELER
İşlevdışı Atölye
Evrim Kavcar
Eylül Pazar 15.00 – 17.00
Atölye kapsamında, yokluklar ve pratik zekanın buluşması sonucu nesnelerin işlevdışı kullanımı üzerine tanıklıklar arşivleniyor. İşlev dışında kullanım yöntemlerini çalışıp, işlevdışı yeni kullanımlar tasarlanıyor.

Geri Dönüşüm Atölyesi
Arzu Yayıntaş – Neriman Polat
Gazeteden Taş Yapımı
09 Eylül Pazartesi 18.30 – 20.30
19 Eylül Perşembe 18.30 – 20.30
Atölye çalışması kapsamında, hiçbir işe yaramadığı düşünülen ana akım gazeteleri, kağıt hamuruna dünüştürülüp, taş haline getirilerek yeniden üretiliyor.

Solucan Kompostu Atölyesi
21 Eylül Cumartesi 14.00 – 16.00
Atölye çalışması kapsamında, sorgulamadan kabul edilen üretim ve tüketim alışkanlıklarına bir bakış atmanın ilk adımı olan bu atölyede kompost hakkında bilgi verilip deneyimler paylaşılıyor ve evde kırmızı solucanla kompost yapımının uygulaması gerçekleşiyor.

Pankartların Dili Atölyesi
Özge Ünlütürk
14 Eylül Cumartesi 14.00 – 16.00
Atölye kapsamında pankartın biçimsel ve fikirsel dönüşümünü incelenerek, son 10 yılda farklı içerikteki kitlesel eylemlerde ve bir kırılma noktası olarak tarif edilen Haziran Direnişi’nde kullanılan pankartlar üzerinden yeni bir okuma çalışması yapılıyor.

Sanatsal Pratikte Etik Atölyesi
Selin Kocagöncü
15 Eylül Pazar 15.00 – 17.00
Günümüz sanatsal pratiğinde etiğin rolünün ne olması gerektiğine dair, yakın sanat tarihinden örnekler inceleyerek oluşturulan sorulara, ortaklaşa yanıt aranıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s